Friday, Saturday Sunday - 15, 16 and 17 January 2016
Mike Pero Stewart Buttar Burnside Pairs
Tournament Committee
Tournament MC
Bill Fowlie
Tournament
Coordinator
Leo Crimmins
Tournament
Convenor
Geoff Clarke
Executive Member
Murray Hill
Committee
Alan Bryce
Mort Young
Judiciary
Geoff Clarke
Mort Young
Leo Crimmins
Bill Fowlie
Umpire Convenor
Leo Crimmins
Umpires
Robert Clark
Myra Diver
Eric Jarvis
Philippa Johnston
Vincent Chia
Murray Hill
Results and Website
Ken Reid
Arjan van Hasselt
Schedule

Practice Day              Thursday
3:00 pm Greens available for practice
4:30 pm PRO AM
7:00 pm Official welcome
7:30 pm Finger food available

Day One                     Friday
8:15 am Trial ends available
8:25 am Welcome to Stewart Buttar Invitation Pairs
8:30 am
Section play Round 1
11:15 pm  
Section play Round 2
1:35 pm Lunch
2:30 pm
Section play Round 3
6:00 pm Finger Food provided

Day Two                     Saturday
8:15 am Trial ends available
8:30 am
Section play Round 4
11:15 pm
Section play Round 5
1:35 pm Lunch
2:30 pm
Post Section Round 1
6:00 pm Finger Food provided

Day Three                  Sunday
7:45 am Trial ends
8:00 am
Post Section Round 2
10:45 am
Post Section Round 3
1:00 pm Lunch
1:45 pm All
Finals
4:30 pm Prize Giving
Teams

1.  Nathan Rice / Barrie Lester
Shane Sincock / Eric Allison
Adrian Robins / Nathan Glasson
Steve Ford / Liam Eathorne
Maurice Symes / Warren Brown
George Nicoll / Peter Kearney

2.  Mark Casey / Brent Wilkie
Alvin Gardiner / Paul Matheson
Mike Small / Barry Williams
Rebecca van Ash / Carla Krizanic
Bob McAuley / David Archer
Robbie Reid / Joseph van der Pennen

3.  Max Kleinig / Wayne Rudiger
Kerry Becks / Steven Ditfort
Natasha Scott / Ellen Ryan
Sandra Keith / Serena Matthews
Bruce McNish / Trevor Pascoe
Greg Smith / Sonny Brown

4.  Shannon McIlroy / Mike Kearnaghan
Lance Pascoe / Kelvin Scott
Lynsey Clarke / Kelsey Cottrell
Sheryl Pearce / Katelyn Inch
Pete Hodson / Ross Bell
Sean Thompson / Bob Burnett

5.  Aaron Wilson / Ray Pearse
Craig Merillees / Sheldon Howley-Bagrie
Rodney Greaney / Ian Rule
Lance Tasker / Tayla Bruce
Barrie Andrews / Keanu Darby
Paul McKinnell / Paul Beecroft

6.  Aron Sherriff / Aaron Teys
Andre Smith / Sanji Prasad
Doug Patterson / Trevor Kennett
Lionel Shaw / Terry Stewart
Robin Howman / Ashley Paul
Rhys Hakkens / Richard Corry

7.  Shaun Scott / Peter Doell
Karen Murphy / Kristina Krstic
Mandy Boyd / Angela Boyd
Roger Glendinning / Greg Reid
Craig Carter / Grant Templeton
Ric Day / Brian Eatwell


8.   Andrew Kelly / Andy McLean
Anne Johns / Chloe Stewart
Grant Stumbles / Rodney Fleming
Ken Walker / Phil Austin
Chris Lowe / Jordan King
Chris Iggo / Kevin Rowe
General Conditions
  • Australian Pairs - Four bowls per player - 2x2x2x2
  • 48 Teams - Eight Sections of six teams.
  • An end burnt after the bell in time limit games MUST be replayed
  • A bell will be rung once to signify that there is ten minutes left to play and the clock will signal end of time.
  • In the event of bad weather or other delays the Tournament Committee has the option to alter the format of the tournament.
  • Code of Conduct (click here to view)

Section Play Conditions       
  • Section play is 15 completed ends with 2 hours 20 minute time limit.
  • Post Section places are determined by placing within qualifying sections based on wins, draws, differential and ends.

Division 1-6 Post Section Play Conditions
  • The top qualifier in each section goes into division 1, the second team in each section goes into division 2 and the third team in each
    section goes into division 3 and so on down to division 6.
  • Each of these six groups will then have eight teams, split into two groups of four, with each group of four playing a round robin of 15
    completed ends with 2 hour 20 minutes time limit. ·        
  • Post Section groups will be drawn as: Section A, qualifiers 1,3,5,&7 and  Section B, qualifiers 2,4,6,&8
  • Winners of Post Section groups will be determined by wins, draws, differential and ends. If two teams are equal with wins, draws,
    differential and ends the winner of the game between the two goes forward. If three teams are equal on wins, draws, differential and
    ends, the total shots scored will be the tie – breaker.      
  • Winner of each Post Section group will play in finals.

Finals Play Conditions
  • Finals are scheduled for 1.45 pm on Sunday   
  • Division 1 play 15 completed ends with No time limit – No Draws       
  • Division 2 play 11 completed ends with No time limit – No Draws       
  • Divisions 3 - 6 play 8 completed ends with No time limit – No Draws       
  • Final divisional placing below finalists will be determined by their finishing position within divisional post section play.
Tournament Format    
Day 1
Friday 15 Jan 8:30 am
Section Play
3 games / 15 ends
Day 2
Saturday 16 Jan 8:30 am
Section Play
Div 1-6 Post Section Play
2 games / 15 ends
1 game / 15 ends
Day 3
Sunday 17 Jan 8:00 am
FINALS at 1:45 pm
Div 1-6 Post Section Play
2 games / 15 ends
Display Section
|| Home ||  Section  ||  Post Section  || Finals  ||  Photos  ||
Post Section
Printable Draw
Final Placings    
Sanji Prasad and Andre Smith
Previous Years
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006